ВЧИТИСЯ У КРАЩИХ (про виплати на дітей у Чехії)

Аналізуючи та приміряючи на повоєнну Україну найбільш передові методики соціального захисту, ми з товаришами з Українського Національного Конгресу Жінок здебільшого розглядали приклади країн Скандинавії та Старої Європи.

Звісно, такий підхід має критиків, які впевнені, що нашій країні потрібно не замахуватися на шведський чи німецький спосіб життя, а вивчити досвід країн, які зовсім недавно були нашими сусідами по «соціалістичному блоку» і пройшли важкий, але успішний шлях до європейських стандартів.

Я вирішила не брати невдах євроінтеграції, а розглянути приклад Чехії, яка (поряд з Естонією) досягла найбільших серед колишніх соцкраїн успіхів у налагодженні цивілізованого життя,- пише на своєму сайті Корнієнко-Мізрах Марина, журналіст, громадський діяч.

Розглядаючи механізм соціальних виплат на дітей у Чеській Республіці, я спеціально скористалася лише даними, взятими з офіційних джерел цієї країни.

Офіційний сайт чеської соціальної служби складено чітко, грамотно та дуже інформативно. Громадянам повідомляється, що допомога на дитину (дитяча допомога) це вид соціальної виплати, призначений для дітей-утриманців, які проживають у сім'ях із вкрай низьким доходом. Фінансова допомога покликана допомогти сім'ї забезпечити дитину та забезпечити її всім необхідним у плані освіти та харчування.

Ця соціальна допомога може виплачуватись сім'ям, чий безпосередній дохід нижчий за прожитковий мінімум сім'ї в 3,4 рази. Розмір допомоги залежить від віку дитини та загального доходу сім'ї.

Розмір допомоги на дитину варіюється в трьох рівнях залежно від віку дитини, а також у двох розмірах, які враховують фінансовий дохід усієї сім'ї. Це довгострокова допомога, яка виплачується щомісяця.

Джерело також повідомляє хорошу новину для мам, які потребують допомоги. У липні 2021 року базову допомогу на дітей усіх вікових категорій було збільшено на 26%.

Ще одним нововведенням стало те, що сім'ї, в яких один із батьків має дохід від роботи або бізнесу, рівний прожитковому мінімуму для фізичної особи, можуть отримувати вищу допомогу в підвищеному розмірі. Їм доплачуватимуть 500 крон замість колишньої суми 300 крон.

У 2023 році відбулося подальше збільшення розмірів дитячої допомоги за всіма трьома категоріями на 200 крон на місяць. Внаслідок цього, звісно, збільшився і загальний обсяг виплат.

до 6 років 830 крон 1330 крон (54 євро)

від 6 до 15 років 970 крон 1470 крон

старше 15 років 1080 крон 1580 крон

Кожна чеська сім'я, дискреційний (чистий) дохід якої є нижчимза прожитковий мінімум у 3,4 рази, має право на отримання допомоги на дитину.

Сім'і, чистий дохід яких перевищує прожитковий мінімум у 3,4 рази, не мають права на отримання допомоги на дитину.

Для отримання права на допомогу завжди оцінюється дохід за попередній календарний квартал. Батьківська допомога також вважається доходом.

Право на підвищений розмір дитячої допомоги мають сім'ї, в яких один із членів сім'ї (частіше один із батьків) отримують доходи з таких джерел:

-від працевлаштування (отримуючи не менше прожиткового мінімуму для фізичної особи),

-від бізнесу

-із допомоги з медичного страхування,

-із пенсійних страхових виплат,

-від підтримки з безробіття та підтримки перепідготовки,

-з допомоги по догляду за особою молодше 18 років,

-з батьківської допомоги, якщо вона надається після вичерпання допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

З 1 квітня 2022 року ліміт прожиткового мінімуму у Чехії було збільшено на 10%. Ще одне збільшення відбулося у січні 2023 року. На практиці це означає, що набагато більше сімей можуть претендувати на отримання дитячої допомоги.

Якщо громадянин Чеської Республіки претендує на отримання дитячої допомоги, він повинен подати заяву у встановленій формі до місцевого бюро з працевлаштування, зокрема до відділу допомоги з соціальної підтримки.

Бланк для допомоги на дитину має позначку «Заява на допомогу на дитину». До заповненої форми також необхідно додати підтвердження річного доходу. Це включає дохід від роботи, бізнесу, допомоги по хворобі або батьківської допомоги та інші.

Заяву на отримання допомоги на дитину необхідно подавати щороку. Його також можна подати в електронному вигляді, або через скриньку даних, або за допомогою електронного підпису. Тоді право на виплату допомоги виникає у день подання заяви, пише Корнієнко-Мізрах.

Заява на допомогу на дитину для самозайнятих оцінюється за іншими правилами, ніж для найманих працівників. Під час подання заяви оцінюється дохід, зазначений в останній податковій декларації, поданій самозайнятою особою.

Відповідно до Закону про державну соціальну підтримку в доход від підприємницької діяльності зараховується не менше ніж 50% середньомісячної заробітної плати в народному господарстві. Розмір середньої заробітної плати в Чехії в 2023 році повинен становити 40 324 чеських крон (близько 1600 євро).

Здавалося б, які проблеми можуть виникнути у громадян та працівників соціальної служби за такого чіткого підходу та заявленого рівня зарплат? Як то кажуть, нам би ваші проблеми. Однак не поспішайте радіти за наших чеських друзів.

Найкраще ситуацію прояснює недавня подія, яка глибоко занепала багатьом чеським мамам. Справа в тому, що в Чехії більшість кампаній і промислових підприємств мають іноземних господарів, і багато людей (нужденні мами в тому числі), в основному, працювали саме в таких місцях.

Щомісяця відраховуючи зі своєї зарплати 1-2 євро до соціального фонду, чешки формально мали право на отримання німецької чи австрійської допомоги на дитину і використовували це своє право.

Крім того, що люди в Німеччині заробляють у середньому втричі більше, ніж у Чехії, вони ще й мають право на дитячу допомогу (kindergeld), якщо сплачують зі своєї зарплати відрахування на соціальне страхування. У Німеччині допомога на дитину не є соціальною допомогою, а це означає, що кожен, хто працює, має на неї право, повідомляє Корнієнко-Мізрах.

Допомога на першу, другу та третю дитину становить 227 євро на місяць (на кожну), а за четверту та кожну наступну ця сума становить 250 євро.

Подібна система існує і в сусідній Австрії, і, отримуючи виплати з-за кордону, нужденні мами Чехії, так би мовити, не знали нужди.

Але ситуація докорінно змінилася 2020 року. У 2019 році австрійська урядова коаліція вирішила обмежити пільги, які йдуть із країни до Східної Європи і направила до парламенту законопроект, який обмежує виплату допомоги іншим країнам ЄС.

Таким чином, з січня 2020 року дитячу допомогу для громадян інших країн ЄС, які формально працюють на підприємствах Австрії, було скасовано. Скоро приклад Австрії наслідувала Федеративна Республіка, і отримання грошей почало залежити від постійного місця проживання дитини (а раніше залежало лише від її віку).

Для багатьох тисяч чеських жінок рішення влади Німеччини та Австрії стало якщо не життєвою катастрофою, то серйозним випробуванням, і соціальні служби країни почали лихоманити.

Загальноєвропейська статистика не дає уявлення про стан справ в одній окремо взятій країні. У 2020 році витрати на сімейну (дитячу) допомогу в ЄС склали 315 млрд. євро, що становить 2,3% від сукупного ВВП. Але рівень виділення коштів був дуже різним, від 3,3% у Німеччині, Данії та Люксембурзі до 1,1% в Італії, 1,0% на Кіпрі та 0,8% на Мальті.

Хочу нагадати, що Чехія є досить багатою країною, яка, до того ж, стрімко розвивається. За 20 років (з 2002 року) середня зарплата в ній зросла з 435 доларів США до впевненої суми у півтори тисячі євро.

Але в соціальному плані, як повідомляють місцеві, чеські джерела, громадяни часто виявляються залежними від різних обставин і дуже вразливими.

Громадяни України, яка перемогла ворога, не повинні чекати відносного благополуччя і справедливості 20 років, а потім залежати від рішень іноземних парламентів. Прийняття перевірених економічних та соціальних законів за найкращими європейськими зразками допоможе нам за кілька років побудувати державу, гідну великої української Нації.

Корнієнко-Мізрах Марина,
громадський діяч,
журналіст, голова НКЖУ